$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

BÜYÜK GELENEK, 26 BİN HATİM İLE NOKTALANDI

BÜYÜK GELENEK, 26 BİN HATİM İLE NOKTALANDI
  • 13.01.2017

ERZURUM‘u doğal afetlerden korumak için 484 yıl önce başlatılan gelenek, büyük bir coşku ve huşu ile bu yıl da tekrar edildi. Okunan yaklaşık 26 bin hatmin duası, her yıl olduğu gibi, yine Ulu Cami’de yapıldı. Hatimlerin duası nedeniyle camiyi hınca hınç dolduran vatandaşlar, cuma namazını da adeta üst üste kıldı.
Erzurum merkez ve ilçelerindeki camilerde, 16 Aralık 2016’da okunmasına başlanılan Binbir Hatimlerin duası cuma namazı öncesi Ulu Cami’de gerçekleştirildi. Cemaatin tıklım tıklım doldurduğu Ulu Cami’ye girmeye çalışanlar, izdihama neden oldu. Tayini Adana’ya çıkarılan ve cemaatten helallik isteyen Müftü Vekili Celal Büyük’ün yaptığı duaya, Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Sekmen ile yaklaşık 10 bin kişi ‘amin’ dedi. Vali Seyfettin Azizoğlu, duayı mahfilde dinledi.
CEZAEVLERİNDEN 192 HATİM GELDİ
Bu yıl 25 bin 453 hatim okunduğunu belirten Müftü Vekili Celal Büyük, “Erzurum’un çok önemli geleneklerinden birisi olan Binbir Hatim geleneğimizi Cuma namazı öncesinde dua ile bitirdik. Bu sene 26 bine yakın hatim okundu. Bunların 192’sini cezaevinde yatanlar okudu. Binbir hatim duasını yaptık. Allah nasip ederse önümüzdeki senelerde de devam edeceğiz. İnşallah bu okuduğumuz hatimler özellikle şehrimiz olan Erzurum’u bela ve musibetten muhafaza anlamında da önemlidir. Binbir hatim okuyan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun. Allah kabul eylesin” diye konuştu.
500 YILLIK BİR GELENEK
Erzurum merkeze bağlı Dutçu Köyü’nde ikamet eden Pir Ali Baba “Eğer her yıl 1001 hatim okursanız Allah bu memleketi özellikle zelzeleden (depremden) korur” diyerek geleneği başlatır. Pir Ali Baba ayrıca, sahibi bulunduğu 8 köyden 4’ünün gelirinin tamamını 1001 hatmin okunması için vakfeder. Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar süren 1001 hatim geleneğinde zaman zaman aksamalar olur. Erzurum’da babasının ölümü üzerine 26 yaşında Müftü olan Muhammet Sadık Solakzade (1882- 1960) ile birlikte hiç aksatılmadan hatim okunur. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ