$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

ÇİFTE MİNARELER’DE TARİHİ KAZIMIŞLAR!

ÇİFTE MİNARELER’DE TARİHİ KAZIMIŞLAR!
  • 21.09.2016

03-kaz02-oda

ERZURUM‘un en önemli eserlerinden olan ve uzunca bir zaman restore edildikten sonra, ziyaretçi trafiğine açılan Çifte Minareli Medrese’de skandal sayılabilecek bir ayıp ortaya çıktı. Medresenin avlusunda, sağ taraftaki kemerlerden birisinin altına ustalıkla yerleştirilen insan yüzü figürünün, restorasyon çalışmaları sırasında kazınarak, yok edilmeye çalışıldığı anlaşıldı.

Bu büyük ayıp, Erzurum kültürü ve tarihi üzerinde önemli çalışmaları bulunan, Tarihçi-Yazar Muzaffer Taşyürek’in gözünden kaçmadı.

İlhanlılar zamanından kalma eserde yeralan insan yüzü motifinin, ustalıkla bir kemerin altına yerleştirildiğini, çoğu kimsenin baksa dahi bu motifi farkedemeyeceğini belirten Taşyürek Hoca, “O figürün yerini bilen bilir, anlayan anlar. Kaldı ki, çoğu insan böyle bir figürün varlığından haberdar bile değildir. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, merakla medreseyi gezerken, o figürün kazındığını farkettim. Doğrusunu söylemek gerekirse, gözlerime inanamadım. Yani böylesi önemli bir figür, böylesi önemli bir çalışma niye yokedilmek istensin, anlamak mümkün değil! Ne yazık ki, bizde, bu tür çalışmalardan sonra, ortaya böylesi olumsuzluklar sıkça çıkıyor. Bu da, restorasyon konusunda çok uzman ekiplerimizin olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor” dedi.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde erzurumdanhaberler.com olarak gündeme getirdiğimiz, “Çifte Minareli Medrese’nin odalarının kapısı neden kapalı tutuluyor?” sorusuna yetkililer, kapıları açarak cevap verdiler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ