$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

ERZURUM’A DEĞER KATMIŞ TAM 268 İSMİ ARAŞTIRDILAR

ERZURUM’A DEĞER KATMIŞ TAM 268 İSMİ ARAŞTIRDILAR
  • 20.09.2019

İBRAHİM Hakkı Hazretleri’nin doğumunun 316’ncı yıldönümü nedeniyle düzenlenecek etkinliklere ilişkin bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (EREH-DER) Başkanı Nuri Toparlak, dernek olarak çok önemli bir çalışmayı da yürüttüklerini bildirdi.

TİLLO’DAN CANLI YAYIN

Dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin doğum gününü 23 Eylül sabahından itibaren kutlamaya başlayacaklarını belirten Başkan Nuri Toparlak, “O gün sabah namazında Ulu Cami’den canlı yayınla Siirt’in Tillo İlçesi’ne bağlanacak ve gündoğumu ile birlikte gerçekleşecek ışık hadisesini birlikte izleyeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve ERİH-DER işbirliği ile yapılacak etkinliklerin 27 Eylül Cuma gününe kadar süreceğini hatırlatan Başkan Toparlak, dernek olarak, Erzurum’un dünden-bugüne sosyal, iktisadi ve ilmi hayatına yön vermiş, katkıda bulunmuş, isimlerini hafızalara derin izlerle kazımış, ancak çoğu zaman içinde unutulmuş değerleri araştırdıklarını hatırlattı.

3 CİLTLİK DEV ESER

Araştırmalarında çok gerilere gittiklerini, 658 yılından, Abdurrahmangazi’din itibaren işe başladıklarını vurgulayan Nuri Toparlak, “Erzurum ve Türk Tarihi’ne malolmuş çok önemli şahsiyetlerin kiminin ismi okullarda, kiminin hastanelerde, spor tesislerinde ve değişik mekanlarda yaşatılıyor. Öyle isimler var ki, çok önemli kişilikler, ama kim olduklarına dair hafızalarda en ufak bilgi bile yok. Dünden-bugüne Erzurum’un sosyo-kültürel hayatına mühürlerini vurmuş tam 268 ismi araştırdık ve kayıt altına aldık. Bilim insanından kültür adamına, şairinden ressamına, komutanına, işadamına varıncaya kadar çok değişik 268 şahsiyetin her biri için birer fasikül hazırladık. Şehri Kadim’in Gönül Dostları adını verdiğimiz, toplamda 3 ciltlik kapsamlı bir çalışma ortaya çıktı. İçinde bulunduğumuz ekonomik zorlukları aştıktan sonra, o eseri yayınlayacak ve Erzurum kültür hayatına takdim edeceğiz” diye konuştu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ