$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

ÇATALI KAÇ YILDIR KULLANIYORUZ

ÇATALI KAÇ YILDIR KULLANIYORUZ
  • 27.06.2017

YEMEK yerken kullandığımız, genellikle uzun dört dişli ve üç dişli olan madeni alete çatal adı verilir. Çatal ilk kez olarak 11. yüzyılda, İtalya’da meyve yemek için kullanıldı. 1450’li yıllardan itibaren de, et yemeklerinde kullanılmaya başlandı. Avrupa’da çatalın kullanılıp yaygınlaşması 16. yüzyıldan sonra olmuştur. Daha önceleri altın, demir ve kristalden yapılan tipleri nadide eşyalardan sayılırdı.

Çatalın İngiltere’de yemek masalarına ulaşması ancak 1620’li yıllarda oldu. 16. yüzyıl sonunda Fransa Kralı 3. Henry et yerken çatal kullandığı için örf ve âdetlere uymadı diye çok tenkid edilmiştir. On yedinci yüzyılda kullanılanlar iki dişli ve menteşeli olduğundan ortadan katlanabiliyordu. O zamanlarda soylu ve asil bilinen Avrupalı ailelerde kullanılırdı.19. yüzyılın başına gelinceye değin, çatallar iki dişliydi. Daha sonra üç dişli çatallar moda oldu.

1880 yılından itibaren de dört dişli çatallar kullanılmaya başlandı. İngiliz gemiciler, “erkekliğe yakıştıramadıkları” için 1900 yılına kadar çatala el sürmediler. Kaynak: BundleHaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ