$ DOLAR → Alış: 7,59 / Satış: 7,62
€ EURO → Alış: 9,01 / Satış: 9,05

KIŞ OYUNLARI İLE NE HAYALLER KURMUŞTUK

KIŞ OYUNLARI İLE NE HAYALLER KURMUŞTUK
  • 15.01.2021

“SENE-İ devriye” ifadesi, daha çok ölen bir insan için, ölüm yıldönümü geldiğinde kullanılan bir terimdir, anma, hatırlama anlamı da taşır.

Erzurum olarak biz bugünlerde, 27 Ocak -6 Şubat 2011 tarihleri arasında yapılan ve en çok katılımın sağlandığı söylenen 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın (Universiade Erzurum-2011)10’uncu sene-i devriyesini anmaya hazırlanıyoruz.

Hatırlanacağı gibi 10 yıl önce, tam da bugünlerde Erzurum’da hummalı bir faaliyet göze çarpıyor, haftalar öncesinden halkı büyük beklenti içine sokan 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için son dokunuşlar yapılıyordu.

BAYRAM HAVASI YAŞATTI AMA!

Dünya Üniversite Oyunları Federasyonu (FISU) Yönetim Kurulu’nun İtalya’nın Torino Kenti’nde gerçekleşen son toplantısında, oyunları düzenleme yetkisinin Erzurum’a verildiğinin duyurulması büyük coşku ve şamata çıkarmamıza neden olmuş, kararla birlikte inanılmaz beklentiler içine itilen, neredeyse herkesi “oyunlar gelecek, dertler bitecek” noktasına sürükleyen hayal oyunları”nın üzerinden rüzgar hızıyla tam 10 yıl geçti. 

Beklentilerinin hiç biri gerçekleşmeyen, ne kış olimpiyatlarına aday adayı olabilen, ne büyük çaplı organizasyonlar düzenleyemeyen, ne ekonomik anlamda refahı, ne de şehirleşme anlamında planlı büyüme ve gelişmeyi yakalayamayan, sonuçta halkın kaçışının artarak devam ettiği, göçün hız kesmeden sürdüğü Erzurum’da akla gelen ve cevabı merak edilen soru şu oldu: 10 yıl içinde ne değişti ve yapılan, su gibi paraların harcandığı tesislerin akıbeti şimdi ne durumda!

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ

Bugün çoğu insanın aklında kalmayan, hafızasında iz bile bırakmayan 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için artık hiç biri ne Erzurum’da, ne de işbaşında bulunmayan dönemin Spor Bakanları Murat Başesgioğlu ve Faruk Nafiz Özak olmak üzere, Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay…

Yine dönemin Genel Müdürü ve oyunların ilk koordinatörü “tespihli” Yunus Akgül ile dönemin Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk’e  “Bu yatırımlar sayesinde Erzurum, dünyanın sayılı kış sporları merkezlerinden birisi haline gelecek. Göreceksiniz kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağız” dedirten tesislerin, geçen zaman içinde uluslararası kaç organizasyona ev sahipliği yaptığı, tesis imkanından kaç gencin faydalandığı, o gençlerden kaçının milli takıma yükseldiği ve uluslararası alanda hangi başarılı sonuçları aldığı merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ