$ DOLAR → Alış: 18,44 / Satış: 18,51
€ EURO → Alış: 17,76 / Satış: 17,83

AKDAĞ, TEŞVİĞİ TEŞVİK ETTİ

AKDAĞ, TEŞVİĞİ TEŞVİK ETTİ
  • 08.10.2016

01-bakncck

SAĞLIK Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak ve partilerinin düzenlediği istişare toplantısına katılmak üzere memleketi Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı teşvik paketini, “İnanıyorum ki, bu son kalkınma ve teşvik programımız, cazibe merkezleri programımız meyvelerini bu sefer verecek” şeklinde değerlendirdi.

Vali Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, vilayete gelişi sırasında çiçek verilerek karşılandı. Vali Azizoğlu’ndan brifing alan Sağlık Bakanı, hükümet olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ni diğer kalkınmış bölgelerle eşitleme kararı aldıklarını belirterek “ Hükümetimizin daha önce Doğu illerine yönelik olarak açtığı yatırım paketlerini, yeni uygulamasına başlayacağımız cazibe merkezleri programıyla taçlandıracağız” diye konuştu.

Ak Parti İl Örgütü’nün, yenişehir’deki Kültür Merkezi’nde düzenlediği istişare toplantısına katıldıktan sonra, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile Müceldili Konağı’nda beraraya gelen Bakan Akdağ, bir bölgenin kalkınması için, o bölgenin altyapısının tanzim edilmiş olması gerektiğini söyledi. “Karayollarının, havalimanlarının ve orada yaşanabilecek bir şehir oluşturulması için, sağlık alt yapısının, eğitim alt yapısının iyi olması gerekmektedir” hatırlatması yapan Akdağ, “Biz de bu gaye ile 14 yıldır Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde çok büyük yatırımlar yaptık. Şunu belirtmek isterim ki, sadece Erzurum’a yapılan yatırımlar 14 milyar liraya yaklaştı.Bu son kalkınma ve teşvik programımız, cazibe merkezleri programımız meyvelerini bu sefer verecek, buna inanıyorum” dedi.

“YATIRIMCILARA GEREKLİ DESTEK VERİLECEK”

Uygulanacak program çerçevesinde, bölgeye yatırım yapacak yatırımcılara danışman desteği vereceklerini belirten Bakan Akdağ, “İstihdama katkı sağlayacağına inandığımız fabrika binalarını devlet olarak biz yapacak, makine ve üretim araçlarını almaları için de beş yıl süreli faizsiz kredi vereceğiz. Büyük bir kısmı hazine tarafından karşılanan kredi faizleri ile İstanbul, Kocaeli gibi yoğun sanayi merkezlerimizden bu bölgeye gelecek yatırımcılara taşınma için finansman sağlayarak, 6’ncı bölge imkanlarından faydalanmalarını sağlayacağız” diyerek, adeta teşvik paketini teşvik etti.

Proje ile özellikle batı illerine yapılan göçün önüne geçmeyi amaçladıklarını ifade eden Bakan Akdağ: “Batı’ya, sanayi şehirlerine hızlı göç o bölgedeki illerde yaşamayı zorlaştırıyor, sosyal problemlere yol açıyor. Bu sebeple hükümet olarak bu projeyi çok önemsiyoruz.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ