$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

ÖDÜK VADİSİ’Nİ ALLAH KORUDU

ÖDÜK VADİSİ’Nİ ALLAH KORUDU
  • 25.05.2022

YAPIMINA başlandığı 2011 yılında yöre insanının karşı çıkmasına rağmen inatla yaptırılan bağbaşı’ndaki HES’ler sonunda yöre insanına, özellikle de hayatını yatağa bağımlı halde sürdüren Ali Koçsk’ın başına bela açtı.

Ülke genelinde başlatılan bir projeyle 2010 yılından itibaren debisi yüksek akarsular, hidroelektrik santrali yapılması kaydı şartıyla büyük holdinglere ve şirketlere kiralandı.

Erzurum’un doğal yapısı itibarıyla en güzel köşelerinden birisi olan, içinde üç beldeyi ve en az 17 bin insanı barındıran Ödük Vadisi de bu furyadan payına düşeni aldı.

Yöre insanının karşı çıktığı projeleri engellemek amacıyla başlatılan protesto gösterilerine, o tarihlerde hayatta olan Toprak Dede Hayrettin Karaca da ilerlemiş yaşına rağmen Bağbaşı’na gelerek katıldı.

Vatandaşın giderek büyüyen gösterileri, dönemin Erzurum Valisi’nin ısrarlı çıkışları, kolluk kuvvetlerinin baskısı ve yargı tehdidiyle bastırıldı, sonunda Ödük Deresi’nin pırıl pırıl tertemiz suyuna kelepçe vuruldu.

Yöre insanının iddiasına göre, HES’lerin yapımı surasında plastik borular kullanıldı. Zaman içinde özelliğini kaybeden borulardan dağın içlerine doğru sızmaya başlayan suyun heyelana yol açtığını belirten köylüler, her şeye rağmen tehlikenin ucuz atlatıldığını söylediler… erzhaber

HABERİN DEVAMI VE GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ