$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

YIKTILAR, NE YAPACAKLAR BİLİNMİYOR!

YIKTILAR, NE YAPACAKLAR BİLİNMİYOR!
  • 07.11.2016

20-vys

“ERZURUM‘da ‘kentsel dönüşüm’ adı altında başlatılan yıkım çalışmaları ne zaman başladı? Bu soruya cevap vermesi gereken belediye başkanları, ‘yıkılan yerler ne zaman yapılacak, nasıl yapılacak ve buralarda ne tür projeler uygulanacak?’ sorusuna da ivedilikle cevap vermeli diyor vatandaş.

Bir yandan baba evleri, ata yurtları yerle bir edilen, dolayısıyla anıları toprağa gömülen, yetmiyormuş gibi, mahallelerinin isimleri de silinerek, sanki öylesi yerler hiç olmamış, insanlar hiç yaşamamış imajı verilen Erzurum’un eski mahallelerinin yerinde hangi tür projelerin ve ne zaman uygulamaya geçileceği sorusu, güncelliğini koruyor.

Gavurboğan’ı haritadan silen, Kadana, Hacı Cuma, Veyisefendi, Sultan Melik, Kırmacı, Çırçır, Dere Mahallesi gibi Erzurum’un eski ve köklü mahallelerini ortadan kaldıran Büyükşehir ve Yakutiye Belediye Başkanları’nın, ortaya çıkan çok büyük22-vrne ve değerli arsaları nasıl değerlendireceğini soran vatandaşlar, yetkililerden somut cevaplar bekliyor.

Erzurum’un sosyal ve ekonomik yönden her geçen yıl biraz daha geriye ve kötüye gittiğini belirten vatandaşlar, bu kötü gidişata, “kentsel dönüşüm” adı altında başlatılan yıkım çalışmalarının da katkı yaptığını öne sürdüler. Evleri yıkılan çok sayıda insanın adeta Erzurum’dan göçe zorlandığını, nüfusun demografik yapısının giderek değiştiğini ve insanların giderek yoksullaştığını belirten kadim kentin insanları, “Eski mahallelerimize gidiyor, ordata hiçbir şey göremiyoruz. Her yer yıkıldı, çoğu yerde inşaat molozları öylesine duruyor. Bi molozlar ne zaman temizlenecek, kim temizleyecek, yıkılan yerlerin yerinde ne yapılacak, nasıl yapılacak? İnsan bunları merak etmekten kendini alamıyor. Ama gelin görün ki, belediye başkanlarımızdan hiç ses çıkmıyor. Peki kim verecek soruların cevabını ve bu yerler nasıl değerlendirilecek?” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ