$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

TARTIŞILAN O TEZ İÇİN KOMİSYON KURULDU!

TARTIŞILAN O TEZ İÇİN KOMİSYON KURULDU!
  • 06.12.2017

SOSYAL medyada yer alan bir haber, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nü harekete geçirdi.

Atatürk Üniversitesi’nde yazılan bir doktora tezi, dün sosyal medyada Türkiye’nin gündemine oturdu. Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Tarih Eğitimi Bilim Dalı’nda doktorasını tamamlayan Meriç Aybar ‘19.YY’da Osmanlıyı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi’ konulu bir tez kaleme aldı. 2015’te verdiği tezde Aybar, Osmanlıyı ziyaret eden aralarında V.H. Hagopian, Berkeley ve James Redhouse gibi yazarların kitapları konu edildi.
Bu kitaplarda geçen halk hayatına dair alet-edevat, şahıs, hayvan, yemek, meyve, sebze isimleri ile saygı sözcükleri, hitap şekilleri, dua ve bedduaların da olduğu kelimelerin incelendiği tezde, kelimelerin değil de kaynak kitaptaki sayfa numaralarının yazılması dikkat çekti. Tezin içindekiler bölümünün de aynı başlıklardan oluşması ve hatalı İngilizce ifadeler sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Tezin içeriğinde ise bilimsel herhangi bir perspektife yer verilmediği iddia edildi.

Yoğun eleştri alan tezle ilgili olarak gerek sosyal medyada ve gerekse çeşitli internet sitelerinde haberlerin yayınlanması, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nü harekete geçirdi.

Atatürk Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Üniversitemizde 2015 yılında yapılan bir doktora tezi ile ilgili basın ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlara istinaden konunun incelenmesi amacıyla bir komisyon kurularak gerekli işlemler başlatılmıştır. Süreç rektörlüğümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyuna duyurulur.” erzhaber
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ