$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

ERZURUM KELEBEKLERİ VE YAŞAM ALANLARI YOK EDİLMESİN!

ERZURUM KELEBEKLERİ VE YAŞAM ALANLARI YOK EDİLMESİN!
  • 31.07.2019

ŞAİR Erzurum için, “Yazı başka, kışı bir başka güzel” demiş. O mısraları kaleme alan şairi yanıltmayacak bir görüntü Palandöken’de her daim yaşanıyor.

Palandöken Belediyesi’nin sorumluluğunda olan ve “kelebekler vadisi” olarak da tanımlanan koruluğa sahip çıkılması istendi.

Yaz aylarında hem yurtiçi ve hem de yurtdışından çok sayıda kelebek fotoğrafçısının uğrak yeri olan Palandöken Koruluğu’nda yeni düzenlemeler yapılacağı haberi, özellikle kelebekseverlerin iştahını kaçırttı.

Erzurum’un kelebek potansiyeli açısından son derece önemli bir yer olduğunu belirten kelebek sevdalısı insanlar, “Ne yazık ki, bu potansiyel iyi değerlendirilmiyor. Yetmiyormuş gibi, kelebeklerin yaşam alanları da her geçen yıl biraz daha daraltılıyor” diyorlar.

PİKNİK ALANI, ÇEVRE KİRLİLİĞİ ANLAMI TAŞIYOR

Palandöken Koruluğu’nun, doğal haliyle mutlaka korunması gerektiğini belirten kelebek fotoğrafçıları, “Söz konusu yer, ülkemizde bu işe gönül vermiş herkes tarafından iyi biliniyor. Burada çok sayıda kelebek türü yaşıyor. çekilen fotoğraflar ilgili sitelerde yayınlandıkta, Erzurum’a duyulan ilgi daha da artıyor. Son gelişimizde Erzurum Valiliği’nin talimatıyla o vadide piknik yerlerinin yapılacağını öğrendik. Doğrusu çok üzüldük. Piknik yeri demek, ülkemizde ne yazık ki çevre kirliliği anlamı taşıyor. Bu vadi bugüne kadar korunmuş, korunmaya da devam etsin. Bizler, Erzurum Valisi sayın Okay Memiş’ten doğaya, doğal hayat ve pek tabi ki kelebeklere sahip çıkmasını istiyor ve bekliyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ