$ DOLAR → Alış: 6,93 / Satış: 6,96
€ EURO → Alış: 8,16 / Satış: 8,19

ILICA ŞEKER’E ORGANİZE İLGİ!

ILICA ŞEKER’E ORGANİZE İLGİ!
  • 17.02.2018

ERZURUM‘un “bacası tüten” birkaç sanayi kuruluşundan birisi olan ve toplamda 890 bin metrekare (890 dönüm) araziye sahip olan Ilıca Şeker Fabrikası’nın satılacağına dair haberin erzurumdanhaberler.com’da yayınlanması, bir anda gözleri bu fabrikaya çevirirken, çok sayıda personeli de, “bizim akıbetimiz ne olacak” korkusu sardı.

Yaklaşık 62 yıl önce kurulan, bünyesinde alkol ve makine olmak üzere iki büyük ünitesi daha bulunan, şimdilerde küspe paketleme ünitesiyle popüleritesi artırılan Ilıca Şeker Fabrikası’nın, tıpkı Aşkale Çimento’da olduğu gibi, geniş tabanlı bir ortaklıkla Erzurumlular tarafından alınması istendi.

Fabrikanın satılacağı haberini kamuoyu ile paylaşan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikesi (PÜİS) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Vahit Bingöl’ün, “Konuyla ETSO ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin yanında, tüm sivil kitle örgütleri ilgilensin” çağrısına, Birinci Organize Sanayi Yönetim Kurulu kulak verdi.

ORGANİZE HAREKETLİLİK

Aynı zamanda ETSO yönetimine de talip olan Birinci Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney’in çağrısı üzerine biraraya gelen işadamlarının, “Ilıca Şeker Fabrikası’nı alalım” önerisine sıcak baktıkları öğrenildi.

Fabrikanın son durumunun öğrenilmesi konusunda araştırma yapılmasının uygun görüldüğü toplantıda konuşmacıların, “Fabrikasının makinelerinin durumu, üretim kapasitesi, personel sayısı ve tabi ki muhammen bedelinin öğrenilmesi lazım. Gerekli bilgiler toplandıktan sonra, fabrikanın alınıp-alınmaması konusunda daha net şeyler konuşabiliriz” dedikleri kaydedildi.

Öte yandan, fabrikanın satılacağı yolunda haberlerin duyulması, Ilıca Şeker çalışanlarını tedirgin etti. Hali hazırda Ilıca Şeker Fabrikası’nda 45 memur, 138 daimi ve muvakkat işçi, 138 daimi, 450 de mevsimlik taşeron olmak üzere toplamda 953 kişinin çalıştığı, 92 gün süren son kampanya döneminde 48 bin ton kristal (toz) şeker üretildiği ifade edildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ