$ DOLAR → Alış: 7,77 / Satış: 7,81
€ EURO → Alış: 9,46 / Satış: 9,49

KURAKLIK, KEVGİRİ’NİN ŞİFALI SUYUNU DA VURDU

KURAKLIK, KEVGİRİ’NİN ŞİFALI SUYUNU DA VURDU
  • 05.09.2017

KENT merkezine yaklaşık 12 kilometre ötede, Konaklı Yaylası’nın alt kısmındaki kayalıklardan çıkan ve böbrek taşlarını erittiğine inanılan şifalı su, yaşanan kuraklıktan nasibini aldı.

Böbrek taşından yana rahatsızlık duyan ve soluğu eski adı Kevgiri olan Konaklı Köyü’nün deresinde alan vatandaşlar, şifalı suyun neredeyse kurumak üzere olduğunu görmenin üzüntüsünü yaşıyor.

Çat Yolu’nun 12’nci kilometresinden sola dönen yolu takip ederek Kevgiri Deresi’ne ulaşan vatandaşlar, kana kana içmeyi düşündükleri şifalı suyun, çok az, neredeyse sızıntı şeklinde aktığını gördüklerinde hem şaşırıyor, hem de “Aman bu su kurumasın” diye dua ediyorlar.

Derede bulunan kayalıkların farklı noktalarından çıkan şifalı suyun kurumaması için çareler üretilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, “Böbrek taşı bulunan insanlar, o taşın verdiği sancının ne kadar acı ve kıvrandırıcı olduğunu bilirler. Böbrek taşını ameliyatın dışında düşürecek çeşitli yöntemlerin kullanıldığı herkesin malumu. Bizim yöremizde en çok bilinen yöntemlerden birisi de Kevgiri Suyu. Ancak bu su, son zamanlarda çok az akmaya başladı. Kuraklık Kevgiri Suyu’nu da olumsuz etkilemiş. Bu suyun korunması ve kurumaması için çareler üretilmesi gerekiyor. Yetkilileri, bu konuda önlem almaya çağırıyoruz” dediler. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ