$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

SIRADA ERZURUM LİSESİ Mİ VARDI?

Öztürk AKKÖK
Öztürk AKKÖK
  • 13.04.2018

thesis writing sample Persuasive Essay On Stricter Gun Laws ON BOOKS pride and prejudice essays successful college application essays ASIRLIK çınarlar…

***

Kimi park ve bahçede rastlanır onlara.

***

Devasa görüntüleriyle etkilerler insanı.

***

Kim ya da kimler tarafından ekildiği bilinmeyen o çınarların içi çürümüş, bazı dalları kurumuş da olsa, hiç kimsenin aklına, ağaçları kesip de click here - commit your dissertation to experienced scholars working in the service Professionally written and custom academic writings. 100% “yakacak maddesi” olarak kullanmak gelmez.

Aksine, o ağaçların çok daha fazla yaşaması için, gayret gösterir insanlar.

***

Erzurum’da var olan öylesi ulu, öylesi köklü, öylesi büyük bir ulu çınara; maalesef acımasızca, insafsızca, Allah’tan korkmadan darbe indirildi.

Hem de öyle bir darbe ki…

Duyan herkesin içini acıtan, altında gölgeleneninin yüreğini burkan, meyvesini yiyeninin gözünden yaş akıtan bir darbe.

***

click here - Get to know basic recommendations as to how to get the best essay ever Instead of worrying about research paper writing Erzurum Lisesi’nden bahsediyorum sizlere.

***

Kuruluşu tee 2. Abdülhamit dönemine kadar uzanan, geçen yıllar içinde okulun ötesinde bir anlam kazanan ve sadece Erzurum’un değil, ülkenin “ Are you trying to get see that has excellent quality? Our site is exceptional as it provides you exactly what you desire. marka” sayılabilecek kültür abideleri arasına giren, http://www.techneimmagine.com/research-design-essay/s is the seasoned writing company which helps students for their requests to someone write my essay for me or pay to write my essay online in UK. “oijinalliği bozulur” denilerek, verilen Our professional online company provides its customers with great variety of Research Papers Nature Vs Nurture! You can find almost everything for a low “Anadolu lisesi” payesi ismine yansıtılmayan ve Do you want to hire blog writers who have a knack for SEO? We provide certified http://paragoals.com/?application-essay-writing-youtube for blog services that promise to offer great results. “Erzurum Lisesi” adı özenle korunan asırlık çınar, müsteşarı Erzurum-Tortumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir çırpıda Need assistance with your college term paper? Order 100% original custom written term papers from our professional online get link. “niteliksiz” ilan edildi…

***

Olacak şey değil!

***

Bakanlık, Dissertation Editing Services by published PhD scholars. Our source links provide the highest standard of editing available, guaranteed. “yap-boz” tahtasına döndürdüğü sistemin follow without financial difficulties! A student has to think ahead in terms of finances, and custom writing can become one of the major articles “yeni bir uygulaması” olarak, kimi okulu “nitelikli” saydı, ama “sayma özürlü” olacak ki, Erzurum Lisesi ile Nenehatun Kız Lisesi’ni hiç aklına bile getirmedi!

Anlayacağınız, bu iki “yatılı” özelliği ve ayrıcalığı olan okul, “nitelikli okullar” listesine alınmadı, “niteliksiz” sayıldı.

***

Ne ayıp şey!

***

Eğer yapılan yanlış ise ve o yanlışlık da hiç vakit kaybedilmeden düzeltilmez ise, önümüzdeki yıldan itibaren Erzurum Lisesi “sıradan” bir mahalle okulu gibi işlem görecek ve bünyesinden başbakanların, bakan, müsteşar ve genel müdür türünde üstdüzey insanların çıktığı o güzide kurum sıradanlaşacak!

***

Ne acı!

***

Hani denilebilir ki; “E kardeşim, Erzurum Lisesi de başarılı olsaydı! Okul eski ve de tarihi diye, başarılı diğer okulların hakkı mı yenseydi?”

***

Elbette kimsenin böyle bir talebi olamaz.

***

Ama, Erzurum’un nitelikli okullar listesine 12 yerine 14 okul dahil edilseydi, buna da kimse ses çıkartmaz, “Hele getirin şu okulların başarı kriterlerine bir bakalım” demezdi sanırım.

***

Ama şimdi ben diyorum.

***

Bir Erzurum Liseli olarak değil, (meslek lisesi mezunuyum), memleketinin değerlerini korumaya çalışan, oğlu o okuldan mezun bir gazeteci olarak, Milli Eğitim Müsteşarı sayın Yusuf Tekin’den açıklama bekliyorum.

***

Son yılların “en seçkin” bürokratlarından olan, 1970 Tortum doğumlu sayın Yusuf Tekin tanımaz bizi.

Tanışmadık, tanıştırılmadık çünkü.

***

“Eksiklik bende” diyeceğim ama, benim dışımda da Müsteşar Bey’in çoğu gazeteciyi ve hatta STK yöneticisini tanıdığı inancında değilim.

Çünkü ne bizim onunla, ne de onun bizimle pek ilgisi olmadı bugüne kadar.

Sayın Tekin Erzurum’a bazen geldi, gördü ve gitti.

O kadar yani.

***

Aslında, özgecmişinde Erzurum ile ilgili “tek satır” bilginin dışında bir başka ayrıntıya rastlanmayan birisinden çok şey beklemenin “saflık” olacağını düşünüyorum.

***

Sonuçta Yusuf Tekin Bey, ilk mektebi Rize’de okumuş, gitmiş başka yerlerde boy atmış, kişisel becerileriyle “Ankara’nın rüzgarlı tepelerinde” korkusuzca at oynatmış ve bugünlere gelmeyi başarmış bir üstdüzey bürokrat.

***

Kendisini o yönüyle tebrik ediyor, ama sıradanlaştırdığı, ya da sıradanlaşmalarına göz yumduğu Erzurum Lisesi ve Nenehatun Kız Lisesi’nin “niteliksizler” listesinde yer almalarına ses çıkartmadığı için de, şiddetle eleştiriyorum.

***

Sadece sayın müsteşarı değil…

***

Ben ve benim gibi “ilgisiz, duyarsız, boşverci” öğrenci velileri başta olmak üzere…

Başbakan Yardımcısı sayın Recep Akdağ’ı…

Erzurum’un milletvekillerini…

Ak Parti İl Başkanı sayın Mehmet Emin Öz’ü…

İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız’ı…

Erzurum Lisesi Müdürü Selami Güneş’i…

Okul idareci ve öğretmenlerini de eleştiriyorum.

***

Erzurum’un hiç bir meselesinde olmayan, konuştuklarında mangalda kül bırakmayan, ama sıra memleket meselesine geldiğinde sesi, soluğu çıkmayan sivil toplum kuruluşlarını…

Ve de olmayan muhalefet partilerini eleştiriyorum.

***

Çınarları ortadan kaldırmak, yok etmek çok kolay.

Küçük bir darbe yetiyor yıkmaya.

***

Ama “hele gelin de benzerini yapın” dense…

***

Kimsenin gücü aynı özelliklere sahip ikinci bir Erzurum Lisesi yapmaya yeter mi, doğrusu bilmiyor ve son söz olarak diyorum ki;

***

Eğer kolaysa…

Hodri meydan.

Yapın ikinci bir Erzurum Lisesi ya da Nenehatun Kız Lisesi de görelim gücünüzü.

***

Kentsel yıkıma kurban verdiğimiz Erzurum’un görüntüsü nihayetinde ortada.

Ne konak kaldı, ne eski Erzurumevi, ne sokak, ne mahalle.

Hepsi yıkıldı, hepsi yok edildi,

***

Yoksa sırada Erzurum Lisesi mi vardı?

Söyleyin de bilelim lütfen.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ