$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

YUKARI MUMCU CAMİ, DAHA YUKARIYA!

YUKARI MUMCU CAMİ, DAHA YUKARIYA!
  • 13.10.2019

ERZURUM‘un tarihi camilerinden olan, ancak plansız yapılaşma nedeniyle “yol tıkayan ve trafik engelleyen” bir hale dönüşen Yukarı Mumcu’ya kazma vuruldu. Yaklaşık 364 yıllık bir mabed olan Yukarı Mumcu, Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu proje gereği yıkıldıktan sonra, 100-150 metre daha yukarıda yeniden yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı değerlendirmede, yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Yukarı Mumcu Cami’yi taşıyacaklarını açıklamış, “Bu camimiz Atatürkevi’nin hemen üst tarafında bulunuyor. Buralar tarihi ve kültürel öneme sahip mekanlarımız arasında yer alıyor. Camiyi aynı bölgede, farklı bir noktaya taşıyacağız. Böylece hem mevcut yolu genişletmiş, hem de Yukarı Mumcu Camii’ni daha geniş bir alana taşımış olacağız. Bu çalışma sayesinde Atatürkevi’nin etrafı da açılmış olacak” demişti.

 

KİTABESİ BULUNMUYOR

Başkan Sekmen’in yaptığı açıklamadan yaklaşık 3 ay sonra Yukarı Mumcu Cami’nin yıkımına başlandı. Kitabesi bulunmayan, ancak Vakıflar Müdürlüğü kayıtlarda 1655 yılında, Hacı Süleyman adında bir hayırsever vatandaş tarafından yaptırıldığı yazan Yukarı Mmcu Cami, yakınında başka cami olmaması ve son derece hareketli bir noktada bulunması nedeniyle cemaati hayli fazla olan mabedler arasında geliyor.

REKONSTRÜKSİYON DA NE

Yeni yapılacak camiyle ilgili herhangi bir bilginin kamuoyu ile paylaşılmaması, aynı zamanda tanıtım tabelasında yer alan “rekonstrüksiyon” ifadesinin ne anlama geldiği de merak konusu oldu. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ