$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

ÇELEBİ HOCA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNDE

ÇELEBİ HOCA ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNDE
  • 13.05.2018

ATATÜRK Üniversitesi öncülüğünde açılan, yaşayan en meşhur hattatlardan Hasan Çelebi ile öğrencilerinin eserlerinin bulunduğu “Çelebi Hoca ve Talebeleri Hüsnühat Sergisi” için Erzurum’a gelen Hasan Çelebi, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından 15 Temmuz MillÎ İrade Salonu fuaye alanında yapılan açılışa katılan Hasan Çelebi ile Rektör Çomaklı’ya, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de eşlik etti.

“Hat Sanatını Yüksek Noktalara Taşıyan Hattat Hasan Çelebi’dir.”

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, açılışta yaptığı konuşmada, hattatların sanatın en yüksek maharetini sergilediğini söyledi. “Kur’an-ı Kerim Mekke’de indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı” sözünün Türk hattatların bu sanattaki üstünlüğünü göstermeye kâfi olduğunu ifade eden Çomaklı, şöyle konuştu: İşte bu sanatın gelecek halkalarını oluşturan büyük üstadlarından biri de kadim hat sanatını çok yüksek noktalara taşıyan, sayısız talebe yetiştirmiş ve hâlâ yetiştirmeye devam eden büyük hattat ve aynı zamanda hem şehrimiz muhterem Hasan Çelebi’dir.

Eserlerin ve değerlerin meydana getirilmesi kadar korunması, sahip çıkılması, yaşatılması da önemlidir. Tüm birikimlerin kayıt altına alınarak mirasa dönüştürülmesi Üniversitemizin bir yönetim prensibi olmuştur. Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde bulunan Geleneksel Türk El Sanatları bölümlerinde geleneksel sanatlarımıza yönelik eğitim verilmekte, söz konusu sanatlarımızın geleceğe taşınması hususunda devam zincirine her sene yeni halkalar eklenmektedir.” dedi.

“Geleneksel Sanatların  Yaşaması, Yaşatılması İçin Gerekli Tedbirleri Alıyoruz.”

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü olarak, kültürel devamlılığın en önemli göstergelerinden biri olan geleneksel sanatların yaşaması, yaşatılması için gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Çomaklı, söz konusu sanatlara ilişkin etkinlikleri daima desteklediklerini belirtti.

Kıymetli hattat Hasan Çelebi’nin ve talebelerinin ondan aldıkları feyzle gerçekleştirdikleri eserlerden oluşan Hat Sergisini, onur duyarak Atatürk Üniversitesinde açtıklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Çelebi Hoca ve Talebeleri Hüsnühat Sergisi vesilesiyle kendilerine ve tüm sanatçı misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyor, bu serginin vücut bulmasında emeği geçen İnsan ve Medeniyet Hareketi Bahariye Sanat Atölyeleri Direktörü Meryem Güney Hanımefendi’den şükranlarımın kabulünü arz ediyorum. Teşriflerinizden dolayı siz kıymetli konuklarımıza kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Hemşehrilerimin Hat  Sanatlarına İlgi Göstermesi Beni Çok Memnun Ediyor.

Hattat Hasan Çelebi ise serginin Erzurum’da açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Hemşehrilerinin hat sanatlarına ilgi göstermesinin kendisini çok memnun ettiğini aktaran Çelebi, “Unutulmuş olan bu sanatın ortaya çıkması ve halka mal edilmesi için bilmeden elimden geldiği kadar gayret ettim. Ama Cenabıhak mükâfatsız bırakmadı ve nihayetinde bu yayılmaya başladı, gelişti.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Rektör Prof. Dr. Çomaklı, Hattat Çelebi ile davetliler kurdeleyi keserek, serginin açılışını yaptı.
Protokol ile davetliler açılışın ardından sergiyi gezdi, Hattat Çelebi’nin de davetlilere eserleri tanıttığı sergi, Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Millî İrade Salonunda 25 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ