$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

İSPİR’İN GÖLLERİNE RİZE İPOTEK Mİ KOYDU

İSPİR’İN GÖLLERİNE RİZE İPOTEK Mİ KOYDU
  • 20.12.2018

ÜLKEMİZİN önde gelen dağlarından olan ve Erzurum-Rize-Artvin üçgeninde bulunan Kaçkarlar’daki göllerin, “coğrafi istila”ya uğradığı iddia edildi. Kaçkarlar’ı avucunun içi gibi bilen, çevreye olan duyarlılığı ile de tanınan İspir Yedigöller Köyü’nden “Dağların Oğlu” lakaplı Bülent Erkan, “Erzurum’a ait göller, Rize’ye ait kitap ve broşürlerde kendilerininmiş gibi gösteriliyor. Buna izin verilmemesi gerekiyor” iddiasında bulundu.

İspir ilçe sınırları içinde, özellikle de Kaçkar Dağları’nda bulunan, kadastro kayıtlarında Erzurum’a ait gözüken çok sayıda göle Rize tarafından adeta ipotek konulduğu öne sürüldü. Bölgesinin coğrafi yapısını, göllerini, dağların önemli noktalarını iyi bilen, yöreyi gezmeye gelen yerli-yabancı turistlere rehberlik eden, çevre gönüllüsü olması nedeniyle de yaban hayatının korunmasına azami gayret gösteren Bülent Erkan, Erzurum insanının kendi öz varlıklarına ve değerlerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.

DOĞAL DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

İl sınırlarının resmi olarak belli olmasına, Kaçkarlar’daki göllerin de Erzurum’a ait bulunmasına rağmen, bu doğal değerleri Rize’nin sahiplenmesini içine sindiremediğini kaydeden Bülent Erkan,  konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“- Kaçkarlar’ın neresinde ne var, hangi gölün adı ne, o göller nerede biliyorum. Kimsenin aslında yeni bir yer, yeni bir göl keşfettiği de yok. Ama Rize Valiliği, bizim ‘Papazın Gölü’ diye adlandırdığımız gölü, sanki Yaşar Kabil diye bir Rizeli keşfetmiş diye, o gölün adını Kabil Gölü diye adlandırarak kayıtlara geçmiş. Bizim köylerimiz ve yaylalarımızda bulunan göller, doğal olarak bize aittir. mesela Çatakkaya Köyü’nun Kunk Gölü, Büyük Anadan Vadisi’nde, Dilek Dağı eteklerindeki 3 göl, Diyasor Yaylası’ndaki göl, Aksu Köyü’ndeki Kuş Dili Gölü,  Verçenik’teki Mal Gölü ve dahası… Bunların hepsi Erzurum’un öz malıdır. Geçtiğimiz yıllarda, il sınırlarını belirleyen tabelalar vardı. O tabelalarda mesela ‘Erzurum Milli Parkı Yaban Hayatı Sahası’ yazardı. Şimdi o tabelalar yok. Kim söktü, niye söktü bilmiyorum. Ama ‘Rize’nin Gölleri’ kitabını inceleyip, bize ait gölleri orada görünce, sanki tabelaların neden yok edildiğini de anlar gibi oldum.” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ