$ DOLAR → Alış: 7,84 / Satış: 7,87
€ EURO → Alış: 9,50 / Satış: 9,54

TABYANIN KESME TAŞLARI TALAN EDİLMİŞ

TABYANIN KESME TAŞLARI TALAN EDİLMİŞ
  • 19.04.2018

DOĞU‘dan gelebilecek düşman saldırılarına karşı koyabilmek amacıyla, stratejik noktalara özenle yerleştirilen ve tamamen Türk ustalarının yapımı olan tabyaların akıbeti gizemini korurken, kaderi ile başbaşa bırakılan tarihi yapıların kesme taşları, köylüler tarafından resmen talan edilmiş.

Erzurum-Kars Yolu’nu, özellikle de Hamamderesi Mevkii’ni rahatlıkla görebilen bir tepe üzerinde yaptırılan ve bölgeyi kontrol altında tutan 22 tabyasından birisi olan İlave Tabya’nın son hali gören herkesi şaşkına sürüklüyor.

Dönemin Erzurum Valisi Fosfor Mustafapaşa tarafından yaptırılan tabyalardan birisi olan ve 2050 metre yükseklikteki Deveboynu Dağları üzerinde inşa edilen İlave Tabya’nın, çevresini saran kesme taşlarından sıyrılarak çırılçıplak bırakılması, insana “bu kadarına da pes” dedirtiyor.

Uzunahmet Tabya’nın kuzeyinde ve çok yakınında bulunan, bu nedenle de “İlave” olarak adlandırılan tabyanın kesme taşlarının, çevre köylerde ahır malzemesi olarak kullanıldığı, bunun da affedilmez bir hata ve ayıp olduğu ifade edildi. erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ