$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

ESKİ MAHALLELERDEN SONRA, PALANDÖKEN’İN ADI DA SİLİNDİ

ESKİ MAHALLELERDEN SONRA, PALANDÖKEN’İN ADI DA SİLİNDİ
  • 26.11.2017

HAFTASONUNDA Hürriyet Gazetesi tarafından verilen Kayak İlavesi’nde, Palandöken isminin “Ejder 3200” olarak değiştiğinin duyurulması, çok sayıda Erzurumlu’yu hayretler içerisinde bıraktı.

Erzurum’un “kentsel dönüşüm” adı altında yıkılan, yerle bir edilen, bu arada isimleri de ortadan kaldırılan eski mahallelerinden sonra, Palandöken’in isminin de uyduruk bir markayla değiştirilmek istenmesine karşı çıkan vatandaşlar “Bu gidişle Erzurum’u toptan ortadan kaldıracaklar” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

KİME, NE ZARARI VAR

Palandöken isminin kime ne zararının dokunduğunu, “Ejder 3200” gibi, sıradan, basit, çocuk oyunlarını andırır bir ismin koca dağa neden verilme ihtiyacı hissedildiğini soran vatandaşlar, bu değişiklik kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınıp-alınmadığını da  merak ettiler.

Palandöken’in, Erzurum ayrılmaz bir parçası olduğunu ve iki ismin biri birini tamamladığını, “Erzurum” dendiğinde akla “Palandöken”in, “Palandöken” dendiğinde de akla hemen “Erzurum”un geldiğini belirten vatandaşlar, ilavede yer alan diğer haberlere bakıldığında “Kayseri-Erciyes”, “Bursa-Uludağ”, “Bolu-Kartalkaya” gibi isimlerin göze çarptığını belirtti, tepkilerini şöyle dışa yansıttılar:

REFERANDUM YAPILSIN

“-Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve emrinde çalışan insanlar bugün var, yarın yoklar. Oysa Erzurum ve Palandöken, sonsuza kadar yaşayacak. Biri biri ile bütünleşmiş bu isimlerden kime ne zarar geldi de, uyduruk isimler ortaya çıkartarak işgüzarlık yapıldı? Birisi kalksın, Palandöken’in marka olmadığını söylesin bakalım inandırıcı olabilecek mi? Dağı devraldıktan sonra, yaptırdıkları tarihi eser maketleri bir başka garabet. Dağa gelen turisti aşağıya indirip, o tarihi mekanları gezdirecek, tanıtacak ve esnafa para kazandıracak yerde, eserlerin maketlerini dağa taşımak bilemiyoruz ki, hangi deha beynin ürünü!

KAYSERİ’YE HAVADAN TURİST YAĞACAK

Düne kadar yanımızda esamesi okunmayan Kayseri-Erciyes bizi solladı, gidiyor. Erciyes’te 11’inci otel hizmete girmiş. Kayseri’ye kış boyu Tahran ve Moskova’dan uçaklarla turist taşınacakmış. arın buralarda hiç olmayacak ve belki bir daha gelmeyecek, gelemeyecek insanların şehrin kaderi ile oynamaya ne hakları var? Kime sordular da Palandöken’in ismini değiştirme kararı aldılar. Bir referandum yapsınlar bakalım kaç kişi böylesi uyduruk isimlerin konulmasına rıza gösterir?” erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ