$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

90 DEĞİL, EN ÇOK 60 BİN ŞEHİT

90 DEĞİL, EN ÇOK 60 BİN ŞEHİT
  • 24.12.2017

OSMANLI-Rus Savaşı’nın 103’üncü yıldönümünde, Allahuekber Şehitleri, Şenkaya’nın Gaziler Köyünde düzenlenen törenle anıldı.
Birinci Dünya Savaşı’nda, Enver Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla bir harekat başlatmış, büyük bir cesaret örneği sergilenen harekatta istenilen başarı çeşitli nedenlerle elde edilememiş ve yaklaşık 60 bin askerimiz sadece düşmanla değil, soğukla da boğuşmuş ve şehit düşmüştü.
PROTOKOL TAM KADRO
22 Aralık 1914 tarihinde gerçekleşen Sarıkamış Harekatı’nın 103’üncü yılında anma programı düzenlendi. Gaziler Köyü Allahukber Şehitleri Meydanı’ndaki törene Vali Seyfettin Azizoğlu, Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bekir Uzun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ile izciler ve vatandaşlar katıldı.

TEMSİLİ SANCAK TÖRENİ YAPILDI
Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından, temsili sancak töreni yapıldı. Temsili sancak töreninde 20 civarındaki köy korucusuna dönemin askeri kıyafetleri giydirilerek atlarla sancak getirildi ve askere teslim edildi. Bir asker sancağı göndere çektikten sonra, köy camisinde ezan okundu. Askerlerin saygı atışı yaptığı törende öğrenciler şiir okudu.

BURASI ERLİK MEYDANIDIR
Sarıkamış Harekatının tarihi geçmişi ve Türkiye için önemini anlatan Vali Seyfettin Azizoğlu, şunları söyledi:
“O yiğitlerin kanları bu toprakların bedeli. Toprağa düşen bedenleri bu topraklara atılmış Türk milletinin perçinleridir. Dünya durdukça bu millet bu topraklarda var olacaktır. Bu vatan parayla satın alarak yerleştiği topraklara bugün Kudüs’ü başkent sayma saçmalığını ortaya koyan İsrail gibi kurulmadı. Hocalı’da kundaktaki bebeklerin derisini yüzerek akla gelmeyen işkencelerle katliam yaparak zorla işgal ettikleri Karabağ bize ait diyen Ermeniler gibi kurulmadı. Burası bir yiğitlik, erlik meydanıdır. O yiğitler ki tarihte eşi benzeri olmayan sayısız kahramanlıklar yapmış, yapmaya devam eden bir milletin çocuklarıydı. Bu dağ başlarında, ayazda, tipide onları buraya getiren, ısıtan tek şey yüreklerindeki vatan sevgisinin ateşiydi. Ne mutlu bizlere ki o yiğitlerin torunlarıyız.”

ONLAR SAYESİNDE ÖZGÜR YAŞIYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise konuşmasında, “Bir milleti millet yapan unsurların başında hiç şüphesiz, sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlı kalarak, birlik ve beraberliğini devam ettirmesi gelmektedir. Her bir karışında şehitlerimizin kanı olan bu coğrafyada, ecdadımızın bize bıraktığı aziz vatan toprağında bugün hür bir şekilde birlik ve beraberlik içerisinde yaşamamız kuşkusuz şehitlerimiz ve atalarımız sayesindedir. Geçmişte atalarımız, işte bu milli ruhla Malazgirt’ten Kosova’ya, Viyana’dan Çanakkale’ye kadar sayısız mücadele vermiş ve izahı imkansız zaferlerin altına imza atmıştır” dedi.

KAHRAMANLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUZ
Bundan tam 103 yıl önce Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, bu toprakları düşman elinden kurtarmak ve korumak için en büyük kayıplarını verdiğini belirten Başkan Sekmen, “18 gün boyunca hastalıkla, açlıkla ve soğukla mücadele eden kahraman Türk askeri, Allahuekber Dağları’nda hem çetin kış şartları hem de düşmanla savaşarak şühedaya yürümüştür. ‘Ölürsem vücudumu toprağa gömmeyin kendinize siper yapın’ diyen nice vatan evladını bağrında taşıyan bu toprakları düşmana çiğnetmemek için serden, anadan, babadan ve yardan vazgeçen yiğitlerimizi, kahramanlarımızı asla unutmamalıyız” diye konuştu.
YOĞUN ÖNLEM ALINDI
Törende daha sonra Sarıkamış Harekatı sırasında Allahuekber Dağları’nda şehit düşen askerlerin mezarının da bulunduğu Bardız Yaylası’ndaki şehitlik ziyaret edildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende, jandarmanın arama köpekleri de yer aldı. Erzurum Valiliği törene katılanlara Türk bayraklı bere ve atkı dağıttı. Fotoğraflar: Ahmet Polat
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ