$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

BÖYLESİ ANCAK BİZDE GÖRÜLÜR

BÖYLESİ ANCAK BİZDE GÖRÜLÜR
  • 22.01.2022

SADECE ülkemizin değil, bölgenin ve hatta dünyanın kışı sert ve uzun geçen şehirlerin ön sıralarında gelir Erzurum.

Hemen her Cumhuriyet Bayramı öncesinde, kimi zaman 28, bazen 27 ekimde aniden soğuyan hava, kışın Erzurum’a geldiğini haber verir.

  

KAR YATIYA GELİR

Yağan kar kimi vakit kalkar, ancak yoğun yağmışsa yatıya kalır ve beyaz yorgan; şiltesi, yastığı, döşeği ile mayıs ayına kadar şehrin dağında, ovasında, cadde ve sokağında serili kalır.

ESKİNİN YERİNDE YELLER ESİYOR

Çoğu insanın hiç gelmemiş olsa bile bir kış memleketi olarak gördüğü, bildiği Erzurum’da eski yıllarda dam boyu, adam boyu yağan ve yolları geçit vermez, sokakları aşılmaz hale getiren karın yerinde şimdilerde yeller esiyor.

DONDURUCU SOĞUKLAR ETKİLİ OLUYOR

Erzurum’a yine aynı tarihlerde kış geliyor, ama kar daha az yağarken, ortaya çıkan şiddetli ve dondurucu soğuklar insanın nefesini kesmeye yetiyor.

Yollarda biriken karlar, yağış sonrası belediyelerin karla mücadele ekipleri tarafından iş makinaları, dozer ve kamyonlar marifetiyle kaldırılıyor.

Karla mücadelenin aslında mücadeleden çok maddi ve fiziksel bir yıkım çalışması olduğu, baharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkıyor.

Yağan karı temizlemek amacıyla yollara dökülen ve seferber edilen ağır iş makinalarının asfalt yollarda ve kaldırımlarda yaptığı tahribat, hiç ders alınmadığından her yıl tekrarlanıyor, olan da devletin malına, milletin parasına oluyor.

DÜNYADAN GÖRÜNTÜLER

Oysa dünyanın birçok şehrinde, ülkesinde, bölgesinde aynen Erzurum’da olduğu gibi, bize benzer ve belki bizden daha ağır kışlar yaşanıyor. Acaba oralarda, örneğin Rusya’da karla mücadele nasıl yapılıyordu? Merak ettik ve internette kısa bir araştırma yaptık. Tesadüf ettiğimiz, kareografik şekilde, şov yaparcasına yapılan karla mücadele görüntüleri, bizi hayran bıraktı. erzhaber

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ