$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

TAVUK DEĞİL, SANKİ KUŞ YUMURTASI

TAVUK DEĞİL, SANKİ KUŞ YUMURTASI
  • 07.05.2018

RAMAZAN‘da en çok tüketilen gıda maddelerinin başında gelen yumurtada oynanan oyun, kuyumcu terazisi ile tespit edildi.

Fiyatında yaklaşık yüzde 20 indirimli yapılan ve tanıtım afişinde 52 gram ve altı olarak belirtilen yumurtadan satın alan vatandaşlar, evlerine gittiklerinde gözlerine inanamadılar.

TAVUK DEĞİL SANKİ KUŞ YUMURTASI

Ülkenin “en güvenilir” marketleri arasında gösterilen bir mağazadan, çok özenle sarılı yumurta kolilerinden alan bir vatandaş, buz dolaplarının yumurtalıklarından içeri düşen ve görünümleri ile tavuk değil de kuş yumurtasını andıran ürünlerin görünce şaşkına döndüler.

Yumurtaların kaç gram geldiğini merak ederek yakındaki bir kuyumcuya gittiğini belirten ve isminin saklı tutulmasını isteyen vatandaş, şunları anlattı:

ALTIN TARTAR GİBİ

“- Yumurta öyle küçüktü ki, o küçüklükteki bir yumurtayı ancak kuyumcu terazisinde tartabileceğimizi düşündüm ve tanıdık bir kuyumcuya giderek, altın tarttırır gibi, terazisinde yumurtayı tattırdım. Benim kolinin içinden rastgele aldığım yumurta 44 gram geldi. Eve geldiğimde, diğer yumurtalar içinde çok daha küçükleri olduğunu da gördüm.

Terazide 44 gram, 25 santim gelen yumurtanın koli fiyatı normalde 15 liraymış. Markette yüzde 20 indirim yapılmış ve yumurtanın fiyatı 11 lira 75 kuruşa düşmüş. Yumurtanın bir gramı, tüketiciye bir kuruştan satılmış. Her ne kadar yumurtaların birim ağırlığının 52 gramın altında olduğu duyurulmuş olsa da, 51 gram da bir ölçü, 50 gram da, 49 gram da. 44 gram da neyin nesi? 52 gram ile arada 8 gramlık bir fark var. Yani elimdeki yumurta 50 veya 51 gram da olabilirdi. 6-7 gramlık fark, 6-7 kuruş eder. 7’yi 30 ile çarptığınızda ortaya 2 lira 10 kuruş gibi bir rakam çıkıyor ki, o mini minnacık yumurtaların kolisi biz tüketicilere 11 lira 75 kuruşa değil, 13 lira 85 kuruşa malolmuş oluyor. Hele bir de indirim yapılmasa da, 15 liradan bir koli yumurta satışa sunulsaymış, demlek ki bir kuş yumurtası iriliğindeki ürünün fiyatı neredeyse 60-70 kuruşa gelecekmiş. “ erzhaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ